Lubomierz to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubomierz, na Pogórzu Izerskim.
W Lubomierzu warto zobaczyć:
- Zespół budynków klasztoru sióstr Benedyktynek-składa się z kompleksu zabudowań samego klasztoru oraz kościoła, a także z budynków służebnych stanowiących imponujący i zwarty kompleks budynków.
- Rynek - zachował układ przestrzenny i strukturę swej zabudowy okalała go zrazu drewniana zabudowa.
W rynku dominuje budynek ratusza, którego bryła i wystrój ulegały wielokrotnym przekształceniom. Dziś jest to budynek, nakryty dachem z naczółkami, zwieńczonym sygnaturką, do którego prowadzi wejście zaakcentowane schodami z balustradą.
- Dom Płócienników - z renesansowym układem przestrzennym z sienią przelotową pośrodku i wewnętrzną wiatą, doświetlającą ulokowaną tu klatkę schodową.
- Dom Piekarza - z charakterystycznym godłem zawodu - preclem umieszczonym nad wejściem.
- Kościół św. Anny - pełni rolę kaplicy cmentarnej jest to budynek trzynawowy przysklepiony kolebką z lunetami przebudowany w 1833 roku. Na terenie cmentarza przy kościele znajduje się stylowa klasycyzująca okazała kaplica grobowa stanowiąca cenny zabytek architektury. W kaplicy spoczywa Christian Jakub Salice Contessa (1767-1825) - poeta, propagator idei wolnościowych.
- Kościół św. Krzyża - budowę tego kościoła związana jest z cudownym zdarzeniem - znalezieniem przez córkę burmistrza złotego krzyża. Kościół w źródłach pisanych wzmiankowany jest po raz pierwszy 1666 roku.
- Kościół ewangelicki, plebania i szkoła - Budynek z 1852 roku w stylu neogotyckim ufundowany przez Króla dla 150 ewangelików z Lubomierza i okolic.
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych - Dawne Katolickie Seminarium Nauczycielskie - budynek z 1861/62 w stylu neorenesansowym wybudowany przez królewskiego budowniczego Grina według planów Stainera.
- Szkoła Podstawowa - Dawny katolicki sierociniec ufundowany przez wychowanka fundacji hrabiego von Schlabrendorff w 1864 roku. Budynek oraz wszelkie detale architektoniczne wykonane są w cegle. Budynek jak podają został ozdobą miasta.
- Przedszkole miejskie - Preparenda przy Seminarium Nauczycielskim - Budynek z 1913 roku neobarokowy.
- Obwarowania miejskie - zbudowane na polecenie księcia Bolka I (zachowane fragmenty pochodzą z XV-XVI w.) Tworzyły dwa systemy. Jeden bronił klasztoru a drugi opasywał miasto. Mury dobrze zachowały się wokół klasztoru. W Lubomierzu co krok spotyka się zabytek nie sposób tu wymienić wszystkie. Na uwagę jeszcze zasługują liczne zespoły rzeźbiarskie, kapliczki i figury oraz inne detale architektoniczne, które stwarzają niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.
Każdego roku w sierpniu organizowany jest tutaj
Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, który gromadzi znanych aktorów, reżyserów oraz rzesze turystów spragnionych wyśmienitej rozrywki.